Спорт и здраве

Разходите за продукти, необходими за всекидневно здравословно меню, можете да намалите с няколко пестеливи трика.

Когато пазарувате, избирайте сезонни плодове и зеленчуци, по възможност от наши производители или поне от съседни страни. Освен че са по-евтини от вносните екзотични предложения извън сезона (като ягоди през зимата или диня през пролетта), те са и с по-висока хранителна стойност и полезни съставки, защото не са подлагани на специална обработка за съхранение по време на престоя в складове и дългия път до щанда във вашия магазин.

Пазарувайте в по-големи опаковки, те струват по-евтино, независимо че няма да консумирате цялото количество наведнъж. Останалата храна приберете във фризера – замразените продукти запазват нутриентите си, ако ги ползвате правилно, т.е. не ги размразявате и замразявате отново по няколко пъти.

Намалете месото в хранителния си режим не само за да харчите по-малко пари, но и за да приемате по-малко животински мазнини и протеини. Необходимите белтъчини си доставете от повече растителни храни, богати на протеини – например вместо ястие с месо (да речем пълнени чушки) си пригответе със соя, нахут, стар фасул.

Заменете скъпата риба като сьомгата, която е богата на есенциални мастни киселини, с по-евтина като скумрия или сардина, за да си осигурите полезните омега 3 мастни киселини.

Не купувайте хранителни добавки с магнезий – доставяйте си необходимия минерал от храни, богати на магнезий, като спанак, ядки, пълнозърнест хляб.

Спазвайте основното правило за хранене, което посочват диетолозите – яжте това, което има добър ефект при вас. Например варивата, колкото и да са полезни, може да не са подходящи за вашето меню. Лещата и бобът са по-евтин вариант за прием на протеини, минерали, витамини, въглехидрати и фибри, но ако имате проблеми с храносмилателната си система и трудно ги преработвате, може да предизвикат метеоризъм и възпалителни процеси. В такъв случай по-добре си купете малко количество по-скъпо, но с добро качество месо, риба или пресни яйца. Качествените животински протеини съдържат всички необходими аминокиселини, плюс минерали, витамини, мазнини и други полезни нутриенти, обясняват специалистите по хранене. Ако са отглеждани свободно по пасища например, кравите дават месни продукти с по-здравословно балансирани омега мастни киселини, отколкото при хранените с фуражи.

БЕЗПЛАТНО: пийте повече вода – не само за да поддържате хидратацията на тялото си, но и за да „залъжете“ апетита си, когато искате да запазите фигурата си стройна.

Физическата активност

Похарчете определена сума веднъж за нещо, което да ви прави физически активни, вместо да давате редовно пари за карта за фитнес зала или за още по-скъпо струващ личен фитнес инструктор.

Купете си DVD с видео по темата, за да тренирате вкъщи. Още по-евтино излиза , да си свалите от интернет комплекс упражнения за домашна употреба според вашия предпочитан стил и обща физическа форма.

Ако сте сред хората, които не обичат спорта в затворено помещение, купете си маратонки с добро качество и намерете съмишленик (приятел или куче), с когото да тичате в парка. Като допълнителен разход може да сметнете малко пари за клин и тениска от дишаща материя (предлагат ги не само най-скъпите спортни марки). Така, като сте спестили от разходите, може да се възползвате от дивидентите – например да се запишете за една фитнес сесия с треньор, за да се уверите, че сте на правилния път, или пък да добавите към домашния фитнес салон бягаща пътечка или велоергометър.

Винаги се консултирайте с личния си лекар, преди да изберете начина си за физическо натоварване, или при получена травма, за да ви насочи към правилната физиотерапия. При всяко ново упражнение се натоварвайте бавно и постепенно, не забравяйте да загреете преди спортуване и да релаксирате след тренировката.

БЕЗПЛАТНО: използвайте за упражненията каквото имате подръка, вместо специални уреди – например бутилки с вода вместо гирички, стъпала на стълбището вместо спортни степенки, лоста за тупане на килими в двора вместо успоредка или халки.

Постигане на емоционално равновесие

Сесиите при психотерапевт, независимо групови или индивидуални, са скъпо струващи, освен че не са много популярни у нас (все още битува мнението, че не си вред с главата, ако ходиш на психолог).

Съществуват обаче доста алтернативни техники за постигане на вътрешна хармония, от които може да се възползвате. Например йога, тай-чи, медитация – курсовете излизат далеч по-евтино от консултациите с психолог, а след овладяването на определени техники, можете да практикувате самостоятелно вкъщи. Доказано е, че медитацията може да помогне при депресивни състояния и да намали напрежението с 58%, според изследване на учени от Оксфордския университет.

Разхождайте се сред природата, събирайте се с положително настрое­ни хора, споделяйте малките радости с любимите си – всички тези неща ще ви направят no-щастливи и емоционално уравновесени хора, пише Журнал за жената.

БЕЗПЛАТНО: слушайте музика, която ви е приятна, пейте с пълно гърло под душа или в колата (дори да е фалшиво), танцувайте по-разкрепостено (сами вкъщи пред огледалото, ако ви е неудобно от околните).

рехабилитация

Вашият коментар