Проучване разкрива колко често необвързаните българи излизат на реални срещи

Отговорите може и да изненадат мнозина

 

В свят, в който запознанствата все повече се преместват онлайн, възниква любопитен въпрос: Колко често необвързаните хора излизат на реални срещи? Може и да си мислите, че това се случва често, но картината се оказва доста по-сложна. Докато многобройните приложения и сайтове за запознанства предлагат лесен достъп до нови потенциални партньори, самите срещи лице в лице стават все по-редки.

Проучване на българската мачмейкинг платформа ClubR, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Все повече българи, особено след определена възраст, се отдръпват от реалните срещи и остават в зоната на виртуалния контакт. Нещо повече – резултатите от изследването показват, че за мнозина търсенето на любов и близост става все по-малко приоритетно, а за някои – и по-трудно.

„Проучването ни показва, че за над една трета от необвързаните жени, истинската среща е почти непознато преживяване, а 39% от анкетираните дами споделят, че през последната година не са излизали на нито една среща. Мъжете, които традиционно се смятат за по-активни в търсенето на запознанства, също не показват кой знае каква инициативност – 34% от тях признават, че не са излизали на среща през изминалата година“ – споделя Радослава Карамихалева, основател на ClubR.

Резултатите от анкетата разкриват, че с възрастта ентусиазмът за нови запознанства намалява. След навършване на 40 годишна възраст, над 50% от жените вече не се занимават активно със запознанства. Процентът на мъжете в тази възрастова група също рязко се увеличава.

Много хора, които са на прага на 40-те, вече не чувстват необходимост от сериозни обвързвания, а традициите и социалните очаквания отстъпват на нови модели – хората днес търсят баланс между кариера, личностно развитие и лична свобода.

Причините за тази тенденция се дължат както на съвременната култура, която все повече толерира и дори насърчава самостоятелния живот и забавянето в създаването на семейство, така и на развитието на технологиите. Следствие на това, общуването става все по-лесно, но и по-дистанцирано, а виртуалният контакт трудно може да замени истинското усещане, което носи една среща на живо.

Като друг важен аспект анализаторите отчитат и личния опит на всеки от анкетираните. „Някои хора просто са се отдръпнали от идеята за връзка след разочарования, неудобства и предразсъдъци. За други, изискванията към потенциалния партньор са толкова високи, че е почти невъзможно да бъдат задоволени. Това води до ограничен избор и срещи“ – коментира още Радослава Карамихалева от ClubR.

Тенденцията изглежда стряскаща, но все пак останалите 61% от анкетираните в проучването споделят, че ходят по срещи и търсят активно партньор.

„След Ковидните рестрикции, които ни ограничаваха откъм реални срещи, и натрупващата се умора от общуването чрез устройства, през последните години интересът към директните запознанства се увеличи. Факт е, че около 3000 човека се включват ежегодно в нашите Бързи срещи/Speed dating/, партита и индивидуални запознанства, а  регистрираните потребители на платформата ни са вече близо 25 000. Все по-често хората ползват и консултативните услуги на ClubR, за да повишат шансовете си за намиране на подходящ партньор“ – споделят от екипа на платформата, която вече 14 години организира дейтинг събития и събира стотици двойки.

От ClubR са категорични, че нищо не може да замени  директното общуване и запознанства и това е най-лесният начин да разбереш дали изпитваш симпатия към даден човек. „Независимо от възрастта, срещата лице в лице дава шанс за истинско преживяване – нещо, което виртуалният свят не може да предложи. В крайна сметка, няма приложение, което да замени радостта и вълнението от това да погледнеш някого в очите“ – заключават основателите на платформата  – Румен и Радослава Карамихалеви.

Вашият коментар